Εργαστήρια Δεξιοτήτων – ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ- ΕΥ ΖΗΝ- Τμήμα Γ2

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, που συμμετείχε το σχολείο μας ως πιλοτικό, κατά το τρέχον σχολικό έτος 2020-21 το Γ2 τμήμα με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ειρήνη Παναγιώτου υλοποίησε εργαστήρια στο θεματικό κύκλο ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ- ΕΥ ΖΗΝ. Οι συγκεκριμένες δραστηριότητες εντάχθηκαν και στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ “Ιδεατή πόλη” Διότι στην ιδεατή πόλη που ονειρευόμαστε οι πολίτες έχουν καλλιεργήσει δεξιότητες ώστε να φροντίζουν ποικιλοτρόπως τον εαυτό τους και να κυκλοφορούν με ασφάλεια. Τα εργαστήρια είχαν ως στόχο να καλλιεργήσουν στα παιδιά δεξιότητες υπευθυνότητας, αυτομέριμνας και αυτοπροστασίας, δημιουργικότητας, επικοινωνίας και συνεργασίας. Οι άξονες στους οποίους στηρίχθηκε το πρόγραμμα είναι διατροφή, κυκλοφοριακή αγωγή και ψυχαγωγία. Συγκεκριμένα οι στόχοι που τέθηκαν ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες :

• Να συνειδητοποιήσουν ποια είναι η υγιεινή διατροφή και πώς επηρεάζει την υγεία των ανθρώπων.
  • Να εξηγούν την πυραμίδα ισορροπημένης διατροφής
  • Να ενημερωθούν σχετικά με την κατανάλωση τοπικών και εποχιακών προϊόντων
  • Να γνωρίσουν τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας
  • Να κυκλοφορούν με ασφάλεια
  • Να συνειδητοποιήσουν την αξία της ψυχαγωγίας
  • Να συνεργαστούν σε ομαδικές δραστηριότητες
  • Να ανακαλύψουν  βιωματικά και διερευνητικά τα οφέλη της υγιεινής διατροφής.

Οι μαθητές/τριες δημιούργησαν την πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής και συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια σχετικά με τις διατροφικές τους συνήθειες. Για να μάθουν να κυκλοφορούν με ασφάλεια μελέτησαν υλικό του Υπουργείου Μεταφορών και Συγκοινωνιών «Καλώς τον κύριο ΚΟΚ» και συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια της τροχαίας. Για να αναγνωρίσουν την αξία της ψυχαγωγίας δημιούργησαν φιγούρες του Καραγκιόζη, έγραψαν σενάριο και έπαιξαν με το θέατρο σκιών.  Έπαιξαν επίσης παράσταση κουκλοθέατρου.

Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό, συνεργάστηκαν αποτελεσματικά  και όπως διαφάνηκε υιοθέτησαν υγιεινές διατροφικές συνήθειες.