Εργαστήρια δεξιοτήτων Ε2 και Ε3 “Δικαιώματα των ζώων”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Ε2 και Ε3 του σχολείου μας, στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα στον άξονα Περιβάλλον-Οικολογία, ασχολήθηκαν με τα δικαιώματα των ζώων, με την επίβλεψη της διευθύντριας κ. Χριστίνας Νομικού. Συζήτησαν για τις ανάγκες των ζώων που είναι ίδιες με των ανθρώπων και τις υποχρεώσεις των ανθρώπων απέναντι στα ζώα.  Επίσης, είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν και να δημιουργήσουν τα δικά τους «Μικρά Βιβλία».   Έγραψαν για όσα τους ενδιαφέρουν σε σχέση με τα ζώα και τα μηνύματα που θέλουν να στείλουν στη σχολική και τοπική κοινότητα. Έγραψαν κείμενα και δημιούργησαν τη δική τους εκπομπή με θέμα τα δικαιώματα των ζώων, την οποία ηχογράφησε η μουσικός του σχολείου μας κ. Εύη Βαλακώστα, με σκοπό να την αναρτήσει στην πλατφόρμα του European School Radio, μετά από έγκριση των γονέων. Οι μαθητές/τριες υλοποιώντας το συγκεκριμένο πρόγραμμα καλλιέργησαν δεξιότητες συνεργασίας, επικοινωνίας, ενσυναίσθησης και σεβασμού σε κάθε μορφή ζωής.