Η SAPT HELLAS – σκύλοι θεραπείας, στην Ε τάξη

Την Τετάρτη 15/3/2016 επισκέφθηκαν το σχολείο μας εθελοντές της SAPT HELLAS και υλοποίησαν πρόγραμμα με τους μαθητές των τμημάτων Ε1, Ε2 και Ε3. Πρόκειται για μία ομάδα εθελοντών που από το 2005 υιοθετεί και εκπαιδεύει αδέσποτους σκύλους, ώστε μαζί τους να επισκέπτεται σχολεία και ειδικά σχολεία (με άδεια του Υπουργείου Παιδείας) και ιδρύματα για παιδιά ή ενήλικες με αναπηρίες. Τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον, ενημερώθηκαν για τον τρόπο που πρέπει να προσεγγίζουν τα σκυλιά, για τον τρόπο φροντίδας τους και την ανάγκη των στειρώσεων και χάρηκαν την επαφή με τους εκπαιδευμένους σκύλους θεραπείας. Το πρόγραμμα συμπεριλήφθη στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων και συγκεκριμένα στον άξονα Φροντίζω το Περιβάλλον, Φιλοζωικά Προγράμματα.