Κυκλοφορώ προσέχοντας τη ζωή μου

Το τμήμα Δ΄3 σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό κυρία Σοφία Γραμματικού στα «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» και, συγκεκριμένα, στον άξονα «Ζω καλύτερα – Ευ-ζην» υλοποίησαν το πρόγραμμα «Κυκλοφορώ προσέχοντας τη ζωή μου». Συζήτησαν για την αξία της ανθρώπινης ζωής και τη σημασία που φέρει η προσοχή της μέσα από τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, σχεδίασαν τη δική τους διαδρομή από το σπίτι στο σχολείο, έγραψαν το αλφάβητο της κυκλοφοριακής αγωγής, παρακολούθησαν βίντεο επί του θέματος και κατόπιν αναπτύχθηκαν ενδιαφέρουσες συζητήσεις (Κ.Ο.Κ, αναγνώριση των χρωμάτων στις διαβάσεις, προσοχή της μετακίνησης σε σκοτεινές συνθήκες, αξεσουάρ ποδηλάτου, την αναγκαιότητα της ζώνης ασφαλείας στο αυτοκίνητο και του κράνους στη μηχανή), κατασκεύασαν διαφημιστικές αφίσες για το ποδήλατο, έδρασαν σαν τροχονόμοι. Μέσα από την υλοποίηση αυτού του προγράμματος, οι μαθητές και οι μαθήτριες καλλιέργησαν δεξιότητες αυτομέριμνας, υπευθυνότητας, κριτικής σκέψης, οργανωτικής ικανότητας, συνεργασίας, παραγωγής γραπτού λόγου, συμμόρφωσης σε κανόνες, προσαρμοστικότητας, αποφασιστικότητας, πρωτοβουλίας, δημιουργικότητας.