Πασχαλινές δραστηριότητες και παιχνίδια

Λίγες μέρες πριν την μεγάλη γιορτή του Πάσχα, οι μαθητές του σχολείου γνώρισαν πασχαλινά έθιμα από την Ελλάδα και από άλλες χώρες και τραγούδησαν παραδοσιακά κάλαντα. Συμμετείχαν σε παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν στην αυλή του σχολείου. Οι μαθητές της Δ τάξης συμμετείχαν στο egg rolling  το οποίο είναι ένα αγαπημένο πασχαλινό παιχνίδι στην Αγγλία και την Αμερική. Νικητής είναι εκείνος του οποίου το αυγό θα κυλίσει πρώτο.

Το κυνήγι των αυγών

Σύμφωνα με το γαλλικό έθιμο, οι καμπάνες σιγούν τη Μ. Πέμπτη. Ταξιδεύουν στη Ρώμη και κατά την επιστροφή τους, μεταφέρουν σοκολατένια αυγά, το Μ. Σάββατο.
Την Κυριακή του Πάσχα, ξεχύνονται στις αυλές των σπιτιών τους, ψάχνοντας τις σοκολατένιες λιχουδιές!
Στο σχολείο μας τα παιδιά της Ε τάξης ζωντάνεψαν το ΚΥΝΗΓΙ ΤΩΝ ΑΥΓΩΝ (LA CHASSE AUX ŒUFS), έτρεξαν, έψαξαν και χάρηκαν πολύ!!!