Outdoor Classroom day

Στα πλαίσια της δράσης Outdoor classroom day movement μια παγκόσμια κίνηση η οποία στοχεύει να μεταφέρει τη μάθηση εκτός των ορίων της τάξης καθιστώντας την βιωματική, δημιουργική και ευχάριστη πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο ρέμα της Πικροδάφνης. Οι μαθητές απόλαυσαν και προσπάθησαν να αναγνωρίσουν τους ήχους της φύσης εντόπισαν πολλά γνωστά και άγνωστα φυτά θαύμασαν τα χρώματα τους και αποχώρησαν  γεμάτοι ήχους και εικόνες. Μια ακόμη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο ΚΠΙΣΝ όπου οι μαθητές ασχολήθηκαν με ολυμπιακά αθλήματα, συμμετείχαν σε επιδαπέδιο  παιχνίδι γνώσεων για τις τέχνες και το περιβάλλον και αφού περιηγήθηκαν στο χώρο έκαναν πικνίκ. Οι δράσεις μας καταγράφηκαν στην πλατφόρμα της κίνησης όπου υπάρχει επίσης το στίγμα του σχολείου στον παγκόσμιο διαδραστικό χάρτη (outdoorclassroomday.com).