Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας

Ο Δήμος μας για ακόμη μια χρονιά θα συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας, που φέτος έχει ως κεντρική θεματική την ‘Εξοικονόμηση Ενέργειας’.
Πολλές και ποικίλες δράσεις θα ενθουσιάσουν μικρούς και μεγάλους, από τις 16 έως τις 22 Σεπτεμβρίου!
Δράσεις ευαισθητοποίησης, πληροφόρησης και ενσυναίσθησης προς τους ανθρώπους και το Περιβάλλον.
Δράσεις που μας παρακινούν να αλλάξουμε συνήθειες, να τρέχουμε λιγότερο με το αυτοκίνητό μας στους δρόμουςνα ΜΗΝ σπαταλάμε την ενέργεια και το νερό άσκοπα, να επιλέγουμε εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης μέσα στην πόλη και να φροντίζουμε τη γειτονιά μας και τους συνανθρώπους μας
Μια έξυπνη, πολύχρωμη και πανέμορφη εικαστική παρέμβαση Asphalt Art, θα σχεδιάσουν τα παιδιά του 1ου Δημοτικού Σχολείου με την καθοδήγηση και την επιμέλεια του διεθνούς φήμης εικαστικού δρόμου Soteur έξω από το σχολείο τους με στόχο την παρακίνηση των οδηγών για να μειώνουν ταχύτητα όταν οδηγούν έξω από αυτό.