Πόρτα Ανοικτή

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) το σχολείο μας ξεκίνησε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο του Ιδρύματος «ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΚΤΗ» της Εταιρείας Προστασίας Σπαστικών που βρίσκεται στην Αργυρούπολη και η οποία θα συνεχιστεί όλη τη χρονιά στα πλαίσια και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Η συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο του Ιδρύματος «Πόρτα Ανοικτή» θα συνεχιστεί με συνεκπαίδευση των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης με μαθητές/τριες από το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο και πραγματοποίηση επίσκεψης των μαθητών/τριών μας στους χώρους του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου και επίσκεψη των μαθητών/τριών του Ειδικού Σχολείου στο σχολείο μας.
Η συνεργασία ξεκίνησε την Τετάρτη 29/11/23  με την επίσκεψη του Διευθυντή του Ειδικού Δημοτικού Σχολείο, κου ΜΠΟΥΡΧΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ στο σχολείο μας  στα πλαίσια της ενημέρωσης – προετοιμασίας των μαθητών/τριών μας σχετικά με το είδος της δυσκολίας που αντιμετωπίζουν οι μαθητές/τριες του σχολείου. Κατά τη συζήτηση ο κος ΜΠΟΥΡΧΑΣ δέχθηκε ερωτήσεις και παρείχε διευκρινήσεις, ενώ παρουσίασε μέσω εικόνας και το έργο του σχολείου.
Μικρό δείγμα της δράσης μπορείτε να δείτε παρακάτω: