Erasmus KA2 στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου

Μια πολύ όμορφη και δημιουργική εβδομάδα στο σχολείο μας, από 14 έως 20 Ιανουαρίου 2018! Η φιλοξενία των συνεργατών μας στο Erasmus+ KA2, Διασχολικές Συμπράξεις, από τα σχολεία της Γαλλίας, Ιταλίας, Γερμανίας και Εσθονίας, μας γέμισε χαρά!

Οι μαθητές μας με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών του σχολείου προετοίμασαν όμορφες παρουσιάσεις με θέματα πολιτιστικά και περιβαλλοντικά! Τραγούδια, παραδοσιακοί χοροί, και μηνύματα για τη θάλασσα, το δάσος, το ρέμα, την μείωση των απορριμμάτων, ενθουσίασαν τους φιλοξενούμενούς μας!

Η ευγένεια και η ηρεμία που είδαν στα παιδιά μας (που έδειξαν τον καλύτερο εαυτό τους) τους εντυπωσίασαν!

Δείτε μερικά στιγμιότυπα από τις παρουσιάσεις των μαθητών μας:

ΣΤ’ Τάξη: Το τραγούδι του Erasmus+
Δ’ Τάξη: Παραδοσιακοί χοροί και τραγούδια σχετικά με ελληνικά φυτά
Δ1: Μείωση απορριμμάτων, επαναχρησιμοποίηση, ανακύκλωση
Γ’ Τάξη: Δάσος – Περιαστικό πράσινο
Γ’ Τάξη: Οι μαθητές ευαισθητοποίησαν τη σχολική κοινότητα σχετικά με την προστασία των δασών

Δ’ Τάξη: Παραδοσιακοί χοροί
Δ’ Τάξη: Παραδοσιακά τραγούδια για το νερό
Η Ε’ Τάξη ερμηνεύει το βραβευμένο τραγούδι του σχολείου μας «Οι εθελοντές του Αιγαίου»