ΚΑ1 επίσκεψη

Ευρωπαίες εκπαιδευτικοί στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 22/2/2018 επισκέφθηκαν το σχολείο μας επτά εκπαιδευτικοί από Λετονία, Λιθουανία και Ρουμανία, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ1 επιμόρφωση εκπαιδευτικών, των σχολείων τους.

ΚΑ1 ερασμ επισκ

Οι φιλοξενούμενες εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν από τη διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, για τις δράσεις του σχολείου και ιδιαίτερα για το πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2 διασχολικές συμπράξεις που υλοποιείται τη διετία 2016-18, με τίτλο «Η γειτονιά μου, το δάσος σου, τα ποτάμια τους, για όλα νοιαζόμαστε» σε συνεργασία με σχολεία από Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία και Εσθονία.

Οι φιλοξενούμενες επίσης πήραν πληροφορίες για τον ελληνικό πολιτισμό και τις παραδόσεις και συμμετείχαν στο μάθημα παραδοσιακών χορών.