Το πρώτο Erasmus+ του σχολείου μας

Το πρώτο Erasmus+ ΚΑ1, επιμόρφωση εκπαιδευτικών, που συμμετείχε το σχολείο μας ήταν το σχολικό έτος 2014-15. Η διευθύντριά μας Χ. Νομικού παρακολούθησε τη διευθύντρια σχολείου του Παλέρμο της Σικελίας, κατά τη διάρκεια της εργασίας της. Ενημερώθηκε για τον τρόπο επιλογής, τα καθήκοντα και την αξιολόγηση των Ιταλών διευθυντών και για το ιταλικό εκπαιδευτικό σύστημα. Η υποδοχή ήταν θερμή και αναπτύχθηκαν φιλικές σχέσεις ανάμεσα στα δύο σχολεία. Η συνεργασία εξελίχθηκε σε διετές (2016-18) Erasmus+ KA2 διασχολικές συμπράξεις με θέμα «Η γειτονιά μου, το δάσος σου, τα ποτάμια τους, για όλα νοιαζόμαστε».

Η δεύτερη δράση στο πλαίσιο του ίδιου προγράμματος ήταν η παρακολούθηση σεμιναρίου, από τη διευθύντρια και τη μουσικό Δ. Χονδρογιάννη, με θέμα τη διαχείριση της διαφορετικότητας στη Ρίγα της Λετονίας. Εκεί έγινε η γνωριμία με το διευθυντή γαλλικού σχολείου και προέκυψε επίσης συνεργασία για το προαναφερθέν διετές πρόγραμμα.