ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Donald in Mathmagic Land

Το παραπάνω παιχνίδι είναι κατάλληλο για να διδάξετε την δομή ακολουθίας σε παιδιά των πρώτων τάξεων του Δημοτικού.

πάτησε εδώ και εδώ για να μεταφερθείς στα παιχνίδια

Χιονοπροπαίδεια
Τα μυρμήγκια πεινάνε
Πλύσιμο αυτοκινήτων
Σούπερ Σταρς
Ξεκλείδωσε τα χρώματα
Το ράλι της προπαίδειας

Παιχνίδια Μαθηματικών  (Για Α΄τάξη)

Παιχνίδια Μαθηματικών  (Για Β΄, Γ?, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄τάξεις

Ασκήσεις Μαθηματικών  (Για όλες τις τάξεις)

Μαθηματικά  παιχνίδια Math Playground, an action-packed site for elementary and middle school students. Practice your math skills, play a logic game and have some fun!

SUDOKU Παιχνίδι σκέψης και λογικής με αριθμούς και επίπεδα δυσκολίας

Εικονικό μοιρογνωμόνιο

Εξερευνητής του Υπολογιστή / Ηλεκτρονικός ΤαχυδρόμοςΜαθηματικά, Γλώσσα
Νηπιαγωγείο
Εξερευνητής του Υπολογιστή: Περιλαμβάνει δραστηριότητες και παιχνίδια που αφορούν τις πρώτες μαθηματικές έννοιες που διδάσκονται τα παιδιά στο νηπιαγωγείο (μεγέθη-σχήματα-αναλογίες-αντιστοιχίσεις-χωροχρονικές έννοιες-αριθμοί-απλές πράξεις)
Ηλεκτρονικός Ταχυδρόμος: Περιλαμβάνει δραστηριότητες και παιχνίδια για τη Γλώσσα(χρήση και εκμάθηση λέξεων που αφορούν το παιδί, την οικογένειά του, τη φύση, απλές λέξεις της καθημερινότητάς του), δραστηριότητες αντιστοίχισης, ζωγραφικής και παζλ με λέξεις, συλλαβές και προτάσεις. Τέλος διδάσκει απλές λειτουργίες του Word.