Φεστιβάλ Προασπίζω

Το σχολείο μας είχε τη χαρά να συμμετέχει για δεύτερη φορά στο Φεστιβάλ Ευαισθητοποιημένης Ανακύκλωσης
με τον διακριτικό τίτλο «Μαθαίνω να φροντίζω τον άνθρωπο, προασπίζοντας το περιβάλλον» του Συλλόγου Εθελοντών Προασπίζω.

Στο φεστιβάλ παραδώσαμε τα καπάκια που συγκεντρώσαμε με τη συμμετοχή μαθητών και γονέων του σχολείου μας, με τον συντονισμό των εκπαιδευτικών.

Στόχος αυτής της Βιωματικής Εθελοντικής δράσης είναι να αναδείξουμε και να διδάξουμε στους μαθητές τις Αξίες της Αλληλεγγύης, της Αγάπης & του Σεβασμού προς τον ΑΝΘΡΩΠΟ & το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ προσφέροντας ταυτόχρονα χαμόγελα & στηρίζοντας παιδιά & συνανθρώπους μας με αναπηρία…

Στο Φεστιβάλ προβλήθηκε το βίντεο με έργα και ποιήματα των μαθητών μας που στόχο έχει την καλλιέργεια φιλοζωικής παιδείας.

Η δράση μας εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA2 «Η γειτονιά μου, το δάσος σου, τα ποτάμια τους, για όλα νοιαζόμαστε».