Βράβευση από το Δήμο Αγίου Δημητρίου για τις δράσεις στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2

H καθιερωμένη εκδήλωση του Δήμου Αγίου Δημητρίου, με την ευκαιρία του εορτασμού της μνήμης των Τριών Ιεραρχών, προς τιμήν της εκπαιδευτικής και μαθητικής κοινότητας της πόλης πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2018, στο Αμφιθέατρο του Στρογγυλού. Στην εκδήλωση βραβεύτηκαν μαθητές του σχολείου μας για τις αξιέπαινες δράσεις τους, που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2 «H γειτονιά μου, το δάσος σου, τα ποτάμια τους για όλα νοιαζόμαστε».

Συγκεκριμένα βραβεύτηκαν για το λογότυπο που επιλέχθηκε από τα πέντε συνεργαζόμενα σχολεία (ελληνικό, ιταλικό, γαλλικό, εσθονικό), για το τραγούδι του Erasmus+ που τραγουδήθηκε όχι μόνο στα ελληνικά αλλά και στα γαλλικά, ιταλικά, γερμανικά και εσθονικά. Επίσης το σχολείο μας βραβεύτηκε για τη σημαντική δράση στο προσφυγικό και για τη συμμετοχή στην ευαισθητοποιημένη ανακύκλωση, καθώς καταφέραμε να εξασφαλίσουμε ένα αμαξίδιο για ένα παιδί από το ΠΙΚΠΑ Βούλας. Οι δράσεις όλες εντάσσονται στο πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2 με στόχο μια καλύτερη γειτονιά και έναν καλύτερο κόσμο.