20170609_101024-1

Η γειτονιά μου. το δάσος σου, τα ποτάμια του για όλα νοιαζόμαστε

Το ρέμα της Πικροδάφνης για άλλη μια φορά στο επίκεντρο στο σχολείο μας. Τα παιδιά του Γ1 με τη δασκάλα τους κ. Ειρήνη Παναγιώτου, το επισκέφθηκαν και υλοποίησαν μια σειρά δραστηριοτήτων με την υποστήριξη και του γυμναστή μας κ. Γ. Τουλάκη και της μουσικού κ. Δ. Χονδρογιάννη. Το γνώρισαν, το αγάπησαν, έγραψαν θεατρικό, ζωγράφισαν και τραγούδησαν για το ρέμα και την Παρασκευή 9/6.2017, σε μια όμορφη παρουσίαση ενημέρωσαν και τους συμμαθητές τους για την ανάγκη προστασίας του.
Το πρόγραμμα έχει ενταχθεί στο Eramus+ KA2 του σχολείου μας, 7ου Δημ. Σχολείου Αγ. Δημητρίου “Η γειτονιά μου. το δάσος σου, τα ποτάμια του για όλα νοιαζόμαστε” και παρουσιάστηκε πρόσφατα στη συνάντηση των συνεργαζόμενων σχολείων στο Κάσελ της Γερμανίας.