Το σχολείο μας και τα αδέσποτα της γειτονιάς

Το σχολείο μας στο πλαίσιο του Erasmus+ Διασχολικές συμπράξεις υλοποιεί το πρόγραμμα «Η γειτονιά μου, το δάσος σου, τα ποτάμια τους, για όλα νοιαζόμαστε» σε συνεργασία με σχολεία από Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία και Εσθονία.

Οι μαθητές αναζητώντας και καταγράφοντας τα προβλήματα της γειτονιάς αναφέρθηκαν και στα αδέσποτα ζώα αλλά και στην κακομεταχείριση ορισμένων δεσποζόμενων. Το ενδιαφέρον των μαθητών έγινε η αιτία να εντάξουμε και στις δράσεις του Erasmus+ και το «Νοιάζομαι για τα αδέσποτα της γειτονιάς μου».

Ανάμεσά στις δράσεις που υλοποιήθηκαν για την καλλιέργεια της φιλοζωική παιδείας είναι η Φιλοζωική Ημερίδα που έγινε σε συνεργασία με διάφορους φορείς και το Δήμο, στην οποία οι μαθητές μας παρουσίασαν σύντομα το Erasmus+ και αναλυτικότερα τις δραστηριότητες που σχετίζονται με τα αδέσποτα της γειτονιάς μας.

Δείτε φωτογραφίες από την ημερίδα εδώ.