Φαντάσου τι κρύβει το λυχνάρι

Το σχολικό έτος 2018-19 71 μαθητές του σχολείου μας όλων των τάξεων, θέλησαν να συμμετάσχουν στον ετήσιο διαγωνισμό του μουσείου Κυκλαδικής τέχνης με θέμα “φαντάσου τι κρύβει το λυχνάρι”.

Πρωταγωνιστής του διαγωνισμού ήταν ένα πήλινο λυχνάρι, αντικείμενο φωτισμού του 1ου αιώνα μ.Χ. που εκτίθετο στον 2ο όροφο του Μουσείου στο πλαίσιο της έκθεσης «Αρχαία Ελληνική Τέχνη-Μια ιστορία με εικόνες».
Οι μαθητές προσέγγισαν το ζητούμενο, έχοντας πάντα στο μυαλό τους την ιδεατή πόλη, θέμα του Erasmus+ ΚΑ2, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.

Με οδηγό λοιπόν το λυχνάρι, τα παιδιά ταξίδεψαν σε μια πόλη που αναγνωρίζει και σέβεται το καθαρό περιβάλλον, ανακυκλώνει, φροντίζει για τα ζώα , αδέσποτα και μη, έχει ευφάνταστα γεμάτα χρώμα κτίρια, αγαπά τη διαφορετικότητα, τον εθελοντισμό, την ισότητα, δίνει χώρο στο παιχνίδι και δε ξεχνά το παρελθόν και το πολιτισμό της.

Επιζητεί την επανένωση των γλυπτών του Παρθενώνα.