ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Δ1 ΚΑΙ Δ2

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 με θέμα την “Ιδεατή πόλη”,  στις 13/2/2020, ήρθε στο σχολείο μας η διαπιστευμένη διασώστρια του ΕΚΑΒ κυρία Χρύσα Κεραμά, παρουσιάζοντας στα παιδιά της ΄Δ τάξης και στους εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων τμημάτων, ένα πρόγραμμα παροχής πρώτων βοηθειών. Σε μία ιδεατή πόλη οι πρώτες βοήθειες και η σχετική εκπαίδευσή μας είναι προτεραιότητα, αφού δεν μπορεί να είναι η πόλη ιδεατή, αν δεν γνωρίζουμε πώς να υποστηρίξουμε τους συνανθρώπους μας σε ώρες ανάγκης.

Τα κύρια σημεία της παρουσίασης είχαν να κάνουν με

• τον ορισμό των εννοιών
  • την κλήση των Υπηρεσιών Υγείας, στους αριθμούς 166 ή 112
  • τους κανόνες ασφαλούς προσέγγισης
  • διαδικασίες που ακολουθούμε σε περιπτώσεις όπως:
    • πνιγμονής
    • λιποθυμίας
    • αιμορραγιών
    • μικροτραυματισμών
    • εγκαυμάτων
    • μυοσκελετικών κακώσεων
    • τσιμπημάτων εντόμων
    • δαγκώματα ζώων
    • επιληπτικών κρίσεων
    • καρδιοαναπνευστικής αναζωογόννησης
    • θέση ανάνηψης

ΕΠΙΤΕΥΞΙΜΟΙ ΣΤΟΧΟΙ

Μέσα απ’ όλη αυτή την παρουσίαση, τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί  κατανόησαν ότι ο βασικός στόχος των Α΄ βοηθειών είναι η παροχή άμεσης φροντίδας στον άνθρωπο που κινδυνεύει, μέχρι να έρθει η εξειδικευμένη βοήθεια.

Η εκπαίδευση στην παροχή Α΄ βοηθειών είναι πλέον επιτακτική ανάγκη για όλους μας. Από τη τολμηρή και ορθή επέμβασή μας εξαρτάται η ζωή του τραυματία.

Προϋποθέσεις σωστής επέμβασης:

Ψυχραιμία – Ηρεμία – Αποφασιστικότητα – Γνώση – Φαρμακευτικό υλικό