Ηθικές αξίες της ιδεατής πόλης

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus+ KA2 Συμπράξεις Σχολείων και ως σχολείο που ανήκει στο Δίκτυο Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPNet) UNESCO,  που προσπαθεί να εφαρμόσει και να διαδώσει τις αξίες που υποστηρίζει η UNESCO, συνεργάζεται με σχολεία από Γαλλία, Ιταλία και Γερμανία. Τίτλος του προγράμματος “Η ιδεατή πόλη”. Στην πρώτη φάση υλοποίησης προσπαθήσαμε να αναζητήσουμε μαζί με τους μαθητές τις αξίες μιας ιδεατής πόλης.
Στο μάθημα των Γαλλικών με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό κ.  Αναστασία Λημναίου και σε συνεργασία με τις δασκάλες των δυο τμημάτων  της Στ τάξης, κ. Αμαλία Ταπραντζή και κ. Ράνια Σωτηρίου,  έγινε καταιγισμός εμπνεύσεων, ιδεών, οραμάτων! Πώς οραματίζεται η νέα γενιά την ιδανική πόλη του μέλλοντος; Διδασκόμαστε από την Νεώτερη Ιστορία της ΣΤ’ τάξης. Διαφωτιστές που ζούσαν σε απολυταρχικά καθεστώτα τολμούν, οραματίζονται και διαχέουν αξίες για την πραγματοποίηση μιας ιδανικής πολιτείας.