Ενημέρωση στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2

Την Τρίτη 12/2/2019 υποδεχθήκαμε 60 μαθητές με τους καθηγητές τους από Ελλάδα, Γαλλία και Νορβηγία. Πρόκειται για μαθητές από το 1ο Γενικό Λύκειο Αλίμου και από τα σχολεία Νορβηγίας και Γαλλίας τα οποία συνεργάζονται στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2. Τους ξεναγήσαμε στο ρέμα της Πικροδάφνης με τη βοήθεια, του συνταξιούχου πλέον, εκπαιδευτικού του σχολείου μας και δημοτικού συμβούλου, κ. Θανάση Βάσιου, ο οποίος τους έδωσε πολλές πληροφορίες σχετικές με το ρέμα και τα οφέλη του στον αστικό ιστό. Στη συνέχεια συμπλήρωσαν σχετικά φύλλα εργασίας που είχε ετοιμάσει η διευθύντρια του σχολείου κ. Χριστίνα Νομικού, η οποία τους ενημέρωσε για το δικό μας Erasmus+ KA2 με θέμα την ιδεατή πόλη. Σε αυτή την πόλη των ονείρων μας το ρέμα είναι ανοιχτό, καθαρό, με πεζόδρομους, ποδηλατόδρομους και χώρους αναψυχής στην παραρεμάτια περιοχή. Γι΄αυτό αγωνιζόμαστε με όποιο τρόπο μπορούμε.