Επισκέψεις στον Άγιο Δημήτριο

Στοκχόλμη, Βανκούβερ, Τορόντο, Τόκιο. Πόλεις, περιβαλλοντικά πρότυπα. Αλλά και σε μια γειτονιά στα νότια προάστια της Αθήνας, στον Δήμο Αγίου Δημητρίου, υπάρχει ο σπόρος της περιβαλλοντικής ευαισθησίας. Με ελάχιστους πόρους, αλλά και με ιδέες εφαρμόσιμες και οικονομικά προσιτές. Ανάμεσα στους άλλους Δήμους, εδώ και χρόνια ο Άγιος Δημήτριος πρωτοπορεί με τη δημιουργία πρότυπου λαχανόκηπου. Την προσπάθεια στηρίζουν άνθρωποι με μεράκι, επιστήμονες όπως η κυρία Ασημακοπούλου που αφιερώνουν χρόνο και μόχθο για την υλποίηση του δημοτικού λαχανόκηπου. Αυτή η πρωτοβουλία κίνησε το ενδιαφέρον της καθηγήτριας Περιβαλλοντικών Σπουδών του κολλεγίου Deree κυρίας Χριστίνας Μαρούλη και των φοιτητών της. Με αυτή την αφορμή, δυο νέες γενιές, αυτή του Κολλεγίου και αυτή του 7ου Δημοτικού Σχολείου της πόλης του Αγίου Δημητρίου, συναντήθηκαν την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019. Κοινό όραμα, το μέλλον της πόλεως και η δημιουργία της Ιδεατής- Βιώσιμης Πόλης. Οι μαθητές της Στ΄ τάξης του σχολείου παρουσίασαν το όραμά τους για την Ιδεατή Πόλη, όπως το έχουν διαμορφώσει εργαζόμενοι στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2 διασχολικές συμπράξεις και ως σχολείο που ανήκει στο Δίκτυο Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPNet) UNESCO,  που προσπαθεί να εφαρμόσει και να διαδώσει τις αξίες που υποστηρίζει η UNESCO. Τα παιδιά ονειρεύονται και επιδιώκουν να αλλάξουν την σημερινή κατάσταση, ως αυριανοί ενεργοί πολίτες. Οι μεγαλύτεροι φίλοι, οι φοιτητές, διαβεβαιώνουν τους νεότερους ότι με όπλα τους την γνώση και την διεθνή πρακτική και εμπειρία, αλλά και με τις δικές τους ιδέες και προτάσεις, τα όνειρά τους μπορούν να γίνουν πραγματικότητα. Οδηγοί και συνεπίκουροι στον νεανικό ενθουσιασμό και τις ιδέες σε σχέση με το περιβάλλον, στέκονται οι συνεργάτες – εκπαιδευτικοί του προγράμματος Erasmus + «Η ιδεατή πόλη», κκ. Χριστίνα Νομικού, Αμαλία Ταπραντζή, Ράνια Σωτηρίου, Μαρία Πανταζή και Αναστασία Λημναίου. Το κίνητρο είναι και παραμένει: «Δεν κληρονομούμε τη γη από τους γονείς μας, την δανειζόμαστε από τα παιδιά μας»