Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τη Μείωση των Αποβλήτων (EWWR)

Από 21 ? 29 Νοεμβρίου 2015, διεξάγεται φέτος η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τη Μείωση των Αποβλήτων (EWWR). Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που στόχο έχει την προώθηση της υλοποίησης δράσεων ευαισθητοποίησης, σχετικά με την αειφόρο διαχείριση των πόρων και των αποβλήτων. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τη Μείωση των Αποβλήτων διοργανώνεται από το 2009, μέσα στο Νοέμβριο, με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση του κοινού.
Ένα αξιόλογο υλικό με εκπαιδευτικές δραστηριότητες για τη διαχείριση αποβλήτων, για εκπαιδευτικούς και μαθητές Π/βάθμιας Εκπαίδευσης, που εκδόθηκε από το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. Οι δραστηριότητες αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο του τοπικού δικτύου “Πώς θα μειώσω τα σκουπίδια μου” που συντόνισε η Δ΄Δ/νση Π/βάθμιας και Δ/βάθμιας Εκπ/σης Αθήνας.

Στο υλικό περιλαμβάνεται  το αντίστοιχο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του σχολείου μας, το οποίο παρουσιάστηκε και σε σχετική ημερίδα στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.

Μειώνω επαναχρησιμοποιώ και μετά… ανακυκλώνω.