20151127_174706

Πρόληψη και καταπολέμηση της ενδοσχολικής βίας

Σεμινάριο με θέμα “Πρόληψη και καταπολέμηση της ενδοσχολικής βίας” οργανώσαμε στο 7ο Δ. Σχ.Αγίου Δημητρίου, 5.30- 8.30 μμ. Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το πρώτο μέρος και ακολουθεί και δεύτερο. Ευχαριστούμε τον κ. Κωνσταντίνου και την κ. Φουρακη από το Κέντρο Πρόληψης “Ήλιος”.

Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «ΗΛΙΟΣ», ιδρύθηκε τον Μάρτιο του 2006 ως αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία, από τις τοπικές αυτοδιοικήσεις των Δήμων της Νέας Σμύρνης και του Αγίου Δημητρίου, σε συνεργασία με τον Οργανισμό κατά των Ναρκωτικών (ΟΚΑΝΑ). Στελεχώνεται από επαγγελματίες ψυχικής υγείας, εκπαιδευμένους σε ζητήματα εξαρτήσεων, πρόληψης και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας και παρέχει δωρεάν τις υπηρεσίες του στους δημότες της Νέας Σμύρνης και του Αγίου Δημητρίου.
20151127_183401