Συμμετοχή του σχολείου μας σε σεμινάριο

To σχολείο μας στις 5 Ιουνίου, παρουσίασε δράσεις που υλοποιεί στο πλαίσιο του ERASMUS+ KA2, με τίτλο “Ιδεατή πόλη” και ως σχολείο που ανήκει στο Δίκτυο Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPNet) UNESCO,  που προσπαθεί να εφαρμόσει και να διαδώσει τις αξίες που υποστηρίζει η UNESCO, στο  σεμινάριο με τίτλο “Κλίμα: η Δραματική Αλλαγή”, που συνδιοργάνωσαν  για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, το 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, από κοινού με το Υπουργείο Παιδείας (Διεύθυνση Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων), τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας.

Καθώς η κλιματική αλλαγή προκαλεί ακραία και επικίνδυνα  καιρικά φαινόμενα σε όλο τον πλανήτη, συχνά και στη χώρα μας, όταν ονειρευόμαστε και σχεδιάζουμε την ιδεατή πόλη του μέλλοντος, δεν είναι δυνατόν να μην λάβουμε υπόψη τις αιτίες που προκάλεσαν την κλιματική αλλαγή και να αναζητήσουμε λύσεις για την αντιμετώπιση της, ώστε να αποτραπεί ο κίνδυνος για τους ανθρώπους, τα ζώα και το περιβάλλον. Η εξοικονόμηση ενέργειας στα κτήρια είναι μία από τις λύσεις, για το λόγο αυτό άλλωστε το σχολείο μας είναι μέλος του Δικτύου Συνεργαζόμενων Σχολείων της UNESCO και ειδικότερα του Προγράμματος της UNESCO για τα σχολεία “Ολιστική σχολική προσέγγιση στην Κλιματική Αλλαγή”.