Σεμινάριο για τη δημοκρατική παιδεία

Η δημοκρατία είναι πολύ σημαντική σε κάθε εποχή και κάθε κοινωνία. Στην “Ιδεατή πόλη” που ονειρευόμαστε και σχεδιάζουμε στο πλαίσιο του ERASMUS+ KA2 και ως σχολείο που ανήκει στο Δίκτυο Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPNet) UNESCO,  που προσπαθεί να εφαρμόσει και να διαδώσει τις αξίες που υποστηρίζει η UNESCO, η δημοκρατία δεν θα μπορούσε παρά να έχει πρωτεύοντα ρόλο. Για  το λόγο αυτό το σχολείο μας συμμετείχε στη διοργάνωση επιμορφωτικού σεμιναρίου για εκπαιδευτικούς, σε συνεργασία με τη “Σύμπραξη Σχολείων για τη Δημοκρατία στην Εκπαίδευση. Στο σεμινάριο που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στις 16/2/2019 οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν ενημερώθηκαν για το Erasmus του σχολείου μας και επιμορφώθηκαν στις παιδαγωγικές τεχνικές που προτείνει το εγκεκριμένο από Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής πρόγραμμα. “Σύμπραξη Σχολείων για τη Δημοκρατία στην Εκπαίδευση”