Διακοπή μαθημάτων σε Τμήματα και Σχολικές Μονάδες του Δήμου

Με απόφαση της Δημάρχου δεν θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας τα τμήματα Α1, Γ1, Ε1, Στ1 και Στ3, από σήμερα 5/2/2020 έως και την Παρασκευή 7/2/2020.

Τα συγκεκριμένα τμήματα έκλεισαν λόγω των πολυήμερων και αυξημένων απουσιών μαθητών, οι οποίοι όπως έχουν δηλώσει οι γονείς ασθενούν. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, δεν συντρέχει λόγος αλλά και δεν δικαιολογείται σύμφωνα με τον νόμο να κλείσει όλο το σχολείο, καθώς ο συνολικός αριθμός των απόντων μαθητών είναι πολύ μικρός αναλογικά με το σύνολο των μαθητών που φοιτούν.

Στο σχολείο λαμβάνονται όλα τα απαραίτητα προληπτικά μέτρα. Έχουν εξασφαλιστεί αντισηπτικά υγρά και τα απαραίτητα προϊόντα καθαριότητας, για μεγάλο χρονικό διάστημα, με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων, της Σχολικής Επιτροπής και των εκπαιδευτικών του σχολείου.